Dość powszechne jest przekonanie, że opalanie się w solarium jest bezpieczniejsze od opalania się na słońcu. Prawdą jest jednak, że w obu przypadkach dochodzi do ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe (UV), które jest przyczyną powstawania zmarszczek, podrażnień i przebarwień skóry. Może również powodować rozwój nowotworów skóry. Opalenie się jest szczególnie niekorzystne dla zdrowia w młodym wieku. U osób, które opalały się w wieku młodzieńczym oraz w czasie wczesnej dorosłości, obserwuje się wyższe ryzyko zachorowania na czerniaka skóry. Promieniowanie UV jest szkodliwe dla skóry bez względu na źródło jego pochodzenia. Może ono być przyczyną mutacji w materiale genetycznym prowadząc w efekcie do powstawania komórek nowotworowych.

Mity związane z opaleniem się:

Mit: Opalenizna jest naturalną ochroną przed poparzeniami słonecznymi

Prawda: Opalenizna jest odpowiedzią ciała na działanie promieniowania UV, wskazującą, że nastąpiła niekorzystna ekspozycja na słońce.  Nie stanowi ochrony przez dalszym negatywnym wpływem promieniowania UV.

Mit: Opalenizna daje „zdrowy wygląd”

Prawda: W czasie opalania się narażamy się na ekspozycje na niekorzystny wpływ promieniowania UV i zwiększamy swoje ryzyko zachorowania na czerniaka.  

Mit: Opalanie się w solarium jest bezpieczniejsze ponieważ można kontrolować dawkę promieniowania UV

Prawda: Opalanie się w solarium oznacza ekspozycję na silne promieniowanie UV zwiększając ryzyko wstąpienia czerniaka skóry, drugiego najczęstszego nowotworu u kobiet w wieku 20-29 lat.

Aby chronić się przed promieniowaniem UV należy:

Unikać opalania się w solarium, które powoduje niszczenie skóry i może przyczyniać się do powstania zmian nowotworowych

Okrywać swoje ciało w czasie ekspozycji na promieniowanie słoneczne (odzież, kapelusz, okulary blokujące co najmniej 99% promieniowania UV)

Używać kremów ochronnych o szerokim spektrum ochrony SPF, co najmniej 30. Należy stosować krem co 2 godziny a także po każdym pływaniu oraz po wysiłku fizycznym (pocenie się). 

Szukać cienia. Należy ograniczyć przebywanie na słońcu w czasie największej ekspozycji na promieniowanie UV (w godzinach 10-16).