Międzynarodowa Organizacja do Badań nad Rakiem (IARC) opublikowała wyniki analizy kancerogenności kawy, mate (napar przyrządzany z liści ostrokrzewu paragwajskiego) oraz bardzo gorących napojów (IARC Monographs vol. 116).

Grupa robocza nie znalazła dowodów na kancerogenność kawy oraz herbaty mate, która nie jest pita bardzo gorąca. Wykazano natomiast, że picie napojów bardzo gorących (powyżej 65C) prawdopodobnie zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe przełyku i czynnik ten został zaliczony do grupy 2A według kancerogenności (prawdopodobnie kancerogenne dla człowieka).  W badania przeprowadzonych w Chinach, Iranie, Turcji oraz Ameryce Południowej (gdzie herbata oraz mate są zwyczajowo pite w temperaturze ok. 70C) zaobserwowano wzrost ryzyka zachorowania na nowotwór złośliwy przełyku wraz ze wzrostem temperatury pitych napojów.

Nowotwór przełyku to ósmy najczęstszy nowotwór złośliwy na świecie i jedna z głównych przyczyn zgonu z powodu nowotworów złośliwych (400 tys. zgonów w 2012 roku, 5% wszystkich zgonów na nowotwory złośliwe). Proporcja nowotworów przełyku, której przyczyną jest picie gorących napojów, nie jest znana.

Według przeprowadzonej analizy picie mate o temperaturze niższej niż bardzo gorąca nie wiąże się ze wzrostem ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe. Czynnik ten został zaliczony do grupy 3 według kancerogenności (nieklasyfikowany odnośnie kancerogenności).

Picie kawy zostało poprzednio (rok 1991) sklasyfikowane jako możliwie kancerogenne dla człowieka (grupa 2B). Na podstawie analizy ponad tysiąca badań na ludziach i zwierzętach, nie wykazano wzrostu ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe w związku z piciem kawy i zmieniono klasyfikację z grupy 2B na grupę 3 (nieklasyfikowane odnośnie kancerogenności). W wielu badaniach epidemiologicznych nie zaobserwowano kancerogennego wpływu picia kawy w nowotworach złośliwych trzustki, piersi oraz gruczołu krokowego. Dla innych nowotworów (min. nowotwory wątroby i trzonu macicy) wykazano obniżenie ryzyka zachorowania wraz ze wzrostem ilości wypijanej kawy.