Wyniki badania opublikowanego 25 sierpnia na łamach Annals of Internal Medicine sugerują, że regularne zażywanie niskich dawek aspiryny lub innych przeciwzapalnych leków niesteroidowych (nonsteroidal anti-inflammatory drugs - NSAIDs) może obniżać ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe jelita grubego i odbytnicy. Badanie przeprowadzono na przypadkach nowotworów jelita grubego i odbytnicy (10 280) rozpoznanych w populacji duńskiej w latach 1994-2011. Wśród pacjentów w wieku od 30 do 85 lat przeprowadzono analizę stosowania przez nich leków NSAID.
Porównanie z 102 800 osobami, które nie chorowały na nowotwór złośliwy wykazało, że zażywanie przez długi czas niskich dawek aspiryny lub innych leków z kategorii NSAID zapewnia długotrwałą ochronę przed nowotworami złośliwymi jelita grubego i odbytnicy. Największy wpływ ochronny zaobserwowano dla preparatów wykazujących wysoką selektywność względem cyklooksygenazy-2 (COX-2), OR=0.57 (95%CI=0.44-0.74). Regularne zażywanie niskich dawek aspiryny (75-150 mg) przez okres pięciu lat lub dłużej wiąże się z 27% obniżeniem ryzyka zachorowania na nowotwory jelita grubego i odbytnicy zarówno u kobiet jak i u mężczyzn (OR=0.73, 95%CI=0.54-0.99). Zażywanie przez taki sam okres innych leków NSAID, takich jak ibuprofen, wiąże się z 30-45% redukcją ryzyka zachorowania.
Główny autor badania, profesor John Baron z University of North Carolina School of Medicine, podkreśla, że dopiero przy długotrwałym stosowaniu leków NSAID obserwuje się jakąkolwiek redukcję ryzyka wystąpienia nowotworu. W przypadku aspiryny, aby zaobserwować jej pozytywny wpływ w profilaktyce nowotworów jelita grubego i odbytnicy, konieczne jest jej zażywanie przynajmniej co drugi dzień przez okres 5-10 lat.