Wyniki wcześniejszych badań prospektywnych wskazywały, że zażywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (nonsteroidal anti-inflammatory drugs, NSAID) może obniżać ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy płuca, przy czym efekt ochronny jest istotny głównie u mężczyzn. W badaniu, którego wyniki opublikowano na łamach Cancer Epidemiol Biomarkers Prev, analizowano wpływ stosowania NSAID na ryzyko zachorowania na nowotwór płuca u kobiet po menopauzie. Do analizy włączono populację 143 841 kobiet w wieku 50-79 lat, w której zdiagnozowano 1 902 przypadki nowotworów złośliwych płuca.

W porównaniu z grupą kobiet, które nie zażywały NSAID, ryzyko zachorowania na nowotwór płuca u kobiet regularnie stosujących NSAID (przez okres powyżej 10 lat), było na zbliżonym poziomie, HR=0.87 (95%CI=0.71-1.08). W szczegółowej analizie obejmującej różne typy histologiczne nowotworów płuca, spadkowy trend ryzyka zachorowania przy wydłużającym się czasie stosowania NSAID, wykazano dla gruczolakoraka  (adenocarcinoma), HR=0.80 (95%CI=0.58-1.10), jednak dla zależności tej nie uzyskano istotności statystycznej.  

Wyniki badania przeprowadzonego w populacji Women's Health Initiative (WHI) nie potwierdzają pozytywnego wpływu stosowania NSAID w profilaktyce nowotworów płuca u kobiet.