Czerniak złośliwy jest najgroźniejszym typem nowotworów skóry, na którego zachorowalność w ostatnich dekadach systematycznie rośnie i nigdy nie była tak wysoka jak w ostatnim badanym okresie (rok 2014). Międzynarodowa Organizacja do Badań nad Rakiem (IARC), będąca agendą WHO, sklasyfikowała w 2009 roku urządzenia opalające emitujące promienie UV jako kancerogenne dla człowieka. Jednak korzystanie z łóżek do opalania jest ciągle popularne, szczególnie wśród młodych kobiet w krajach „zachodnich”.
Nowe badanie nad wpływem korzystania z łóżek do opalania na ryzyko zachorowania na czerniaka złośliwego skóry przeprowadzono w populacji norweskiej (141 000 kobiet, średni czas obserwacji 14 lat). Dla kobiet które skorzystały z 30 lub większej liczby sesji opalających, zaobserwowano 32% wzrost ryzyka zachorowania na czerniaka złośliwego skóry (w relacji do kobiet, które nie korzystały z łóżek opalających). Dodatkowo w grupie kobiet, które rozpoczęły korzystanie z urządzeń do opalania przed 30 rokiem życia, zaobserwowano, że czerniak złośliwy diagnozowany jest dwa lata wcześniej niż u kobiet nie korzystających z tych urządzeń. Wykazane związki pozostały istotne statystycznie po standaryzacji względem wieku, kohorty urodzeniowej, miejsca zamieszkania, koloru włosów, karnacji skóry, wakacji spędzanych w słonecznych krajach oraz liczby oparzeń słonecznych.
Wyniki przeprowadzonego badania mają ważne konsekwencje dla zdrowia publicznego poprzez wykazanie, że korzystanie z urządzeń do opalania zwiększa liczbę pacjentów z czerniakiem złośliwym skóry i jednocześnie obniża wiek diagnozy.