Na podstawie najnowszego przeglądu systematycznego przeprowadzonego przez Grupę Roboczą Międzynarodowej Organizacji do Badań nad Rakiem (IARC) wykazano, że dla kolejnych ośmiu, wcześniej nie wykazanych umiejscowień nowotworu złośliwego, czynnikiem ryzyka zachorowania jest nadwaga/otyłość. Grupa Robocza złożona z 21 niezależnych międzynarodowych ekspertów przeanalizowała ponad tysiąc badań, w tym badania interwencyjne, kohortowe, typu case-control, badania eksperymentalne na zwierzętach oraz badania nad mechanizmami łączącymi nadmierną masę ciała z ryzykiem wystąpienia nowotworu złośliwego.
Autorzy badania potwierdzili wcześniej wykazany związek nadmiernej masy ciała ze wzrostem ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe jelita grubego i odbytnicy, przełyku (gruczolakorak), nerki (rak nerkowokomórkowy), pomenopauzalne nowotwory piersi oraz nowotwory trzonu macicy.
Dodatkowo wykazano, że dla osób dorosłych istnieją wystarczające dowody wskazujące na obniżenie ryzyka zachorowania przy utrzymaniu odpowiedniej masy ciała dla nowotworów części wpustowej żołądka, wątroby, pęcherzyka żółciowego, trzustki, jajnika, tarczycy, oponiaka oraz szpiczaka mnogiego. Ograniczone dowody dla związku masy ciała z ryzykiem nowotworów złośliwych wykazano dla nowotworów gruczołu krokowego, nowotworów piersi u mężczyzn oraz dla chłoniaka rozlanego z dużych komórek B.
Grupa badawcza analizowała również potencjalny wpływ nadmiernej masy ciała u dzieci, młodzieży oraz młodych dorosłych (do 25 roku życia) na ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe w wieku dorosłym. Dla kilku umiejscowień nowotworu, w tym jelita grubego i wątroby, zaobserwowany związek pomiędzy nadmierną masą ciała a ryzkiem zachorowania na nowotwór złośliwy jest podobny jak u dorosłych.
W skali całego świata w 2014 roku około 640 mln dorosłych osób zostało zaliczonych do grupy osób otyłych (nadwaga BMI >= 25 kg/m2, otyłość BMI >= 30 kg/m2) co oznacza sześciokrotny wzrost w porównaniu z rokiem 1975. Według danych z 2013 roku liczba otyłych dzieci i młodzieży wyniosła 110 mln co oznacza dwukrotny wzrost w relacji do roku 1980. Standaryzowana względem wieku częstotliwość występowania otyłości w 2014 roku wyniosła 10.8% u mężczyzn, 14.9% u kobiet oraz 5% u dzieci. W skali świata więcej jest osób otyłych lub z nadwagą niż z niedowagą.
Autorzy szacują, że nadwaga i otyłość odpowiadały za 4.5 mln zgonów w skali świata w 2013 roku. Zidentyfikowanie kolejnych nowotwór złośliwych dla których czynnikiem ryzyka zachorowania jest nadmierna masa ciała zwiększa liczbę zgonów związanych z nadwagą i otyłością.
Przeprowadzona analiza potwierdza wcześniejsze wyniki na podstawie których oparto zalecenia utrzymywanie odpowiedniej masy ciała w celu redukcji ryzyka zachorowania na nowotwór złośliwy oraz podkreśla istotność działań na poziomie indywidualnym oraz społecznym zmierzającym do zmniejszenia w populacji odsetka osób z nadwagą oraz otyłych.