Nowotwory złośliwe jelita grubego i odbytnicy to jedne z najczęściej występujących nowotworów złośliwych w Polsce. American Cancer Society przedstawia na swojej stronie internetowej sześć sposobów obniżenia ryzyka zachorowania na te nowotwory:
Udział w badaniach przesiewowych
Badania przesiewowe mają na celu rozpoznanie nowotworu złośliwego we wczesnym stadium rozwoju, zanim pojawią się pierwsze objawy. W przypadku nowotworów jelita grubego i odbytnicy badaniach przesiewowe mają na celu wykrycie i usunięcie polipów, z których mogą rozwinąć się nowotwory złośliwe lub rozpoznanie nowotworu we wczesnym stadium zapewniającym efektywne leczenie. Dla większości osób badania przesiewowe dla nowotworów jelita grubego i odbytnicy powinny rozpocząć się w wieku 50 lat.
Spożywanie warzyw, owoców i pełnoziarnistych produktów zbożowych
Dieta zawierająca duże ilości owoców, warzyw oraz pełnoziarnistych produktów zbożowych obniża ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe jelita grubego i odbytnicy. Najlepszym źródłem błonnika są naturalne produkty, w badaniach epidemiologicznych nie wykazano pozytywnego wpływu suplementów błonnika. Zalecane jest również ograniczenie spożycia czerwonego mięsa (wieprzowina, wołowina, jagnięcina) oraz przetworzonych produktów mięsnych (hot-dogi, mielonka), których spożycie wiąże się z podwyższeniem ryzyka zachorowania na nowotwory jelita grubego i odbytnicy.
Regularny wysiłek fizyczny
Brak wysiłku fizycznego wiąże się z większym prawdopodobieństwem zachorowania na nowotwór jelita grubego i odbytnicy. Aktywność fizyczna pozwala obniżyć ryzyko zachorowania.
Kontrola masy ciała
Nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko zachorowania i zgonu z powodu nowotworów jelita grubego i odbytnicy. Zdrowy sposób odżywiania połączony z regularnym wysiłkiem fizycznym pozwalają utrzymać odpowiednią masę ciała.
Niepalenie papierosów
U długoletnich palaczy obserwuje się wyższe ryzyko zachorowania i zgonu z powodu nowotworów jelita grubego i odbytnicy.
Ograniczenie spożycia alkoholu
Wysokie spożycie alkoholu zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów jelita grubego. Mężczyźni powinni ograniczyć spożycie alkoholu do nie więcej niż 2 drinków dziennie, kobiety do 1 drinka dziennie. Jeden drink to około 360 ml piwa, 150 ml wina lub 45 ml wódki.