W badaniu EUROCARE-5 przedstawiono analizę przeżywalności chorych na nowotwory złośliwe piersi, jajnika, szyjki i trzonu macicy, pochwy oraz sromu w krajach europejskich (29 krajów z pięciu regionów geograficznych). W analizie wykazano różnice w 5-letniej przeżywalności (dla osób w wieku >=15 lat) pomiędzy różnymi krajami oraz zmienność przeżywalności w poszczególnych okresach. Analizowano przypadki nowotworów złośliwych rozpoznane w latach 2000-2007.

Zaobserwowana całkowita 5-letnia przeżywalność chorych z analizowanymi nowotworami wyniosła 57%. Dla poszczególnych rozpoznań przeżywalność wyniosła: 82% dla nowotworów piersi, 76% dla trzonu macicy, 62% dla szyjki macicy, 38% dla nowotworów jajnika, 40% dla pochwy oraz 62% dla nowotworów złośliwych sromu. Niską przeżywalność zaobserwowano dla krajów Europy Wschodniej (jajnik 34%, pierś 74%), Irlandii i Wielkiej Brytanii (jajnik 31%, pierś 79%), natomiast najwyższe wartości wskaźnika 5-letniego przeżycia wykazano dla Europy Północnej, za wyjątkiem Danii (jajnik 41%, pierś 85%). Przeżywalność 5-letnia obniża się wraz z wiekiem, szczególnie w przypadku nowotworów złośliwych jajnika (71% dla grupy wiekowej 15-44 lata, 20% dla kobiet w wieku >= 75 lat) oraz piersi (odpowiednio 86% i 72%). Przeżywalność kobiet po diagnozie nowotworów piersi i szyjki macicy wzrosła dla przypadków zdiagnozowanych w latach 2005-2007 w porównaniu z okresem 1999-2001, szczególnie w krajach gdzie przeżywalność była w poprzednich okresach najniższa.

Pomimo poprawy w ostatnich latach wartości wskaźników dla krajów Europy Wschodniej, przeżywalność w tym regionie pozostaje na niskim poziomie ze względu na zaawansowane stadium, w którym rozpoznaje się nowotwory a także ograniczoną dostępność do odpowiedniej diagnostyki i leczenia. Niska przeżywalność chorych z nowotworami złośliwymi jajnika w całej Europie w badanych okresach, wskazuje na konieczność działań zmierzających do poprawy prognoz odnośnie tego często występującego nowotworu.