Wyniki wcześniejszych  badań epidemiologicznych wskazywały na związek pomiędzy liczbą godzin snu a ryzykiem zachorowania na nowotwór złośliwy, jednak niewiele z nich dotyczyło nowotworów złośliwych płuca. W badaniu kohortowym przeprowadzonym we wschodniej Finlandii udział wzięło  2586 mężczyzn w wieku 42-60 lat. Liczba godzin snu została skategoryzowana w trzech  grupach: <=6.5 godziny, 7-7.5 godziny, >= 8 godzin.  

 

Zaobserwowano istotny związek pomiędzy liczbą godzin snu a ryzykiem zachorowania na nowotwór złośliwy płuca. W porównaniu z grupą kontrolną (7-7.5 godziny) wzrost ryzyka zachorowania wystąpił zarówno w grupie osób, które spały krócej, HR=2.12 (95%CI=1.17-3.85), jak i w grupie mężczyzn śpiących dłużej, HR=1.88 (95%CI=1.09-3.22). Związek był silniejszy dla mężczyzn palących papierosy (ponad dwukrotny wzrost ryzyka zarówno dla grupy śpiącej krócej jak i dłużej niż 7-7.5 godziny na dobę).

 

Średnia liczba godzin snu na dobę różna niż 7-7.5 godziny wiąże się ze wzrostem ryzyka zachorowania na nowotwór złośliwy płuca. Autorzy badania podkreślają, że fizjologia tej relacji jest złożona i może mieć związek z mechanizmem wydzielania melatoniny, przewlekłym procesem zapalnym o niewielkim nasileniu w procesie kancerogenezy lub zaburzeniami rytmu dobowego.