Palenie papierosów jest główną przyczyną występowania nowotworów złośliwych płuca. Jednak nowotwór ten jest również diagnozowany u osób, które nigdy nie paliły. Jakie mogą być tego przyczyny:
- Narażenie na radon – główna przyczyna zachorowań na nowotwór złośliwy płuca u osób niepalących według US Environmental Protection Agency (EPA). Czynnik ten opowiada za około 20 000 zgonów na nowotwór płuca w USA rocznie. Radon jest gazem występującym naturalnie w środowisku w stężeniu nie wpływającym na zdrowie człowieka. Jego stężenie może być podwyższone w przypadku domów budowanych na ziemi bogatej w złoża uranu. Ryzyko zachorowania na nowotwór płuca u osób narażonych przez wiele lat na ekspozycję na radon jest wyższe. Ponieważ radon jest gazem niewidocznym i bezzapachowym jedynym sposobem sprawdzenia jego poziomu jest pomiar stężenia.
- Bierne palenie – każdego roku około 3 400 dorosłych osób umiera w USA z powodu biernego narażenia na dym tytoniowy. Prawo zabraniające palenia papierosów w miejscach publicznych może zredukować ekspozycję na dym tytoniowy.
- Narażenie w miejscu pracy – środowisko pracy może być źródłem narażenia na szkodliwe czynniki takie jak azbest lub wyziewy z silników spalinowych. W ostatnich latach obniża się narażenie na czynniki kancerogenne w miejscach pracy.
- Zanieczyszczenie środowiska – zanieczyszczenie środowiska zarówno zewnętrznego jak i wewnątrz mieszkań może zwiększać zagrożenie nowotworami płuca. W październiku tego roku International Agency for Research on Cancer (IARC), będąca częścią WHO, ogłosiła zanieczyszczenie zewnętrzne środowiska czynnikiem kancerogennym dla człowieka
- Mutacje w genach - mutacje w materiale genetycznym mogą zwiększać podatność na zachorowanie na nowotwór płuca