Odpowiednia dieta jest istotnym elementem dbania o swoje zdrowie.  Specjaliści zalecają spożywanie dużej ilości warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych oraz ograniczenie konsumpcji czerwonego mięsa (wołowina, wieprzowina, jagnięcina) jak również przetworzonych produktów mięsnych (bekon, kiełbasa, hot-dogi) i słodyczy. Zdrowa dieta ogranicza ryzyko chorób serca i układu krążenia, cukrzycy oraz niektórych nowotworów złośliwych, pozwala również utrzymać prawidłową masę ciała. Nadwaga i otyłość to czynniki ryzyka zachorowania na nowotwór piersi. Mniej jednoznaczny jest związek pomiędzy poszczególnymi składnikami diety a ryzykiem nowotworów piersi.

Tłuszcz

W wielu badaniach zaobserwowano niższą częstotliwość występowania nowotworów piersi w krajach gdzie typowa dieta charakteryzuje się niską zawartością tłuszczu, szczególnie wielonienasyconego i nasyconego. Jednak w badaniach przeprowadzonych w USA, nie wykazano związku pomiędzy zawartością tłuszczu w diecie a ryzykiem nowotworów piersi. Przyczyną tego może być fakt, że kobiety z krajów o niskiej zachorowalności na nowotwory piersi różnią się także pod względem innych cech od populacji z wysoką zachorowalnością (aktywność fizyczna, pozostałe składniki diety, czynniki genetyczne).

Suplementy witaminowe

W żadnych badaniach epidemiologicznych nie wykazano aby stosowanie suplementów witaminowych obniżało ryzyko zachorowania na nowotwór piersi. Specjaliści z dziedziny zdrowia nie zalecają stosowania suplementów witaminowych w profilaktyce antynowotworowej.  

Soja

Wyniki dotychczas przeprowadzonych badań nie wykazały żadnych negatywnych skutków spożywania soi. Pozytywne efekty konsumpcji soi mogą wynikać z wpływu zawartych w niej izoflawonów, które oddziałują na gospodarkę estrogenową organizmu. Nie zalecane jest natomiast stosowanie suplementów soi. 

Nabiał

W początkowo przeprowadzonych badaniach epidemiologicznych wskazywano na możliwy negatywny wpływ i wzrost ryzyka wystąpienia nowotworów przy spożywaniu mleka od krów traktowanych hormonami.  Jednak kolejne badania nie potwierdziły żadnego związku pomiędzy piciem mleka a ryzykiem nowotworów złośliwych.

Cukier

Konsumpcja cukru nie wpływa na szybkość wzrostu komórek nowotworowych oraz nie zwiększa ryzyka zachorowania na nowotwór piersi.  Jednak wysokie spożycie cukru, szczególnie w postaci deserów i słodkich napojów, może prowadzić do wzrostu masy ciała, a nadwaga i otyłość to czynniki ryzyka zachorowania na nowotwór piersi.