Wyniki badań laboratoryjnych sugerują, że składniki kawy i herbaty mogą mieć właściwości antykancerogenne. W niektórych wcześniejszych badaniach epidemiologicznych zaobserwowano niższe ryzyko zachorowania na czerniaka skóry u kobiet, które piły kawę lub herbatę. W dużym badaniu prospektywnym (Women's Health Initiative - Observational Study) populacja 66 484 kobiet po menopauzie była obserwowana przez średnio 7.7 roku. Spożycie kawy i herbaty zostało oszacowane w momencie włączenia do badania oraz w trzecim roku badania. Analizowano wpływ spożycia obu napojów na ryzyko zachorowania na czerniaka złośliwego.
Codzienne spożycie kawy (HR=0.87, 95%CI=0.68-1.12) lub herbaty (HR=1.03, 95%CI=0.81-1.31) nie wpływa znacząco na ryzyko zachorowania na czerniaka skóry (w stosunku do mniej częstego picia tych napojów). Przy zwiększaniu spożycia kawy lub herbaty nie zaobserwowano trendu wskazującego na podwyższanie lub obniżanie ryzyka. Obniżone ryzyko zachorowania zanotowano jedynie u kobiet, które w obu okresach (na początku badania i w trzecim roku jego trwania), piły kawę każdego dnia (w relacji do mniej częstego jej spożycia). Redukcja ryzyka wynosiła ponad 30%, HR=0.68 (95%CI=0.48-0.97). Podobnej relacji nie zaobserwowano w przypadku picia herbaty.
Podsumowując wyniki badania autorzy wskazują na możliwe obniżenie ryzyka zachorowania na czerniaka złośliwego u kobiet po menopauzie, które piją kawę od dłuższego czasu, jednak zalecają ostrożność odnośnie interpretacji.