- Kontrolowanie wagi ciała
Nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy piersi. Dotyczy to szczególnie kobiet po menopauzie oraz tych, które przybrały na wadze w dorosłym wieku. U kobiet po menopauzie, głównym źródłem estrogenu jest tkanka tłuszczowa. Obniżając wagę ciała można zredukować ryzyko zachorowania.
- Regularne ćwiczenia fizyczne
Badania epidemiologiczne potwierdzają, że wykonywanie ćwiczeń fizycznych to istotny element w profilaktyce nowotworów piersi. Już 75-150 minut szybkiego marszu tygodniowo pozwala obniżyć ryzyko zachorowania. Większa intensywność pozwala bardziej obniżyć ryzyko. American Cancer Society zaleca 150 minut wysiłku o średniej intensywności lub 75 minut o wysokiej intensywności tygodniowo w rozbiciu na kilka dni.
- Ograniczenie spożycia alkoholu
Dla kobiet, które spożywają dwa lub więcej drinków dziennie obserwuje się 50% wzrost względnego ryzyka zachorowania na nowotwór piersi w stosunku do pań, które nie piją alkoholu. American Cancer Society zaleca spożywanie dziennie nie więcej niż dwóch drinków przez mężczyzn oraz jednego drinka przez kobiety. 1 drink to około 360 ml piwa, 150 ml wina lub 45 ml wódki.
- Unikanie lub ograniczenie stosowania hormonalnej terapii zastępczej
W populacji kobiet, które przez długi czas stosowały estrogen w połączeniu z progesteronem w ramach hormonalnej terapii zastępczej obserwuje się większe prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu piersi. Decyzja odnośnie stosowania hormonalnej terapii zastępczej powinna zostać podjęta po rozpatrzeniu wszystkich pozytywnych i negatywnych efektów jej stosowania.