Badacze z Norwegii oraz Australii wykazali, że godzina lub więcej aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności dziennie pozwala zrekompensować wzrost ryzyka zgonu związany z długim czasem spędzanym w pozycji siedzącej. To ponad trzykrotność aktywności fizycznej zalecanej przez American Cancer Society.
W przeprowadzonym badaniu analizowano dane dla ponad 1 miliona osób z 16 badań epidemiologicznych. Populacja została podzielona na cztery grupy w zależności od stopnia aktywności fizycznej: poniżej 5 minut aktywności fizycznej dziennie, 25-35 minut aktywności, 50-65 minut aktywności oraz 60-75 minut aktywności fizycznej dziennie. Wyniki badania opublikowane 27 lipca na łamach The Lancet potwierdziły, ze osoby spędzające najdłuższy czas w pozycji siedzącej i jednocześnie najmniej aktywne fizycznie narażone są na najwyższe ryzyko zgonu.
U osób, które spędzały w pozycji siedzącej osiem godzin dziennie, ale były jednocześnie aktywne fizycznie, zaobserwowano niższe ryzyko zgonu w relacji do osób, które spędzały mniej godzin dziennie siedząc, ale nie były aktywne fizycznie. Co najmniej jedna godzinna aktywności fizycznej dziennie pozwala zniwelować wzrost ryzyka zgonu związany ze spędzaniem ośmiu godzin dziennie siedząc, ale wyniki badania wskazują, że krótsza aktywność fizyczna jest również pomocna. Przykładowo ryzyko zgonu w grupie aktywnej fizycznie przez 25-35 minut dziennie było niższe w stosunku do grupy najmniej aktywnej.
W szczegółowej analizie zwrócono uwagę na czas spędzany w pozycji siedzącej związany z oglądaniem telewizji. Wykazano, że oglądanie telewizji przez ponad trzy godziny dziennie wiąże się ze wzrostem ryzyka zgonu we wszystkich, poza najbardziej aktywną, grupach aktywności fizycznej. Autorzy badanie zaobserwowali, że wzrost ryzyka wynikający ze spędzania czasu w pozycji siedzącej oglądając telewizję jest większy od wzrostu ryzyka zgonu związanego z ogólnym czasem spędzanym w pozycji siedzącej.