Regularne wykonywanie badań skryningowych pozwala rozpoznać nowotwór złośliwy we wczesnym stadium rozwoju, kiedy nowotwór jest mały, nie rozsiany do innych narządów i można go efektywnie leczyć. Niektóre badania przesiewowe pozwalają również rozpoznać stany przednowotworowe (skryning nowotworów jelita grubego i odbytnicy) zapobiegając w ten sposób rozwojowi nowotworu złośliwego.

Nowotwory jelita grubego i odbytnicy

Mężczyźni powinni rozpocząć udział w badaniach przesiewowych w wieku 50 lat lub wcześniej, jeżeli w rodzinie wystąpiły przypadki nowotworów złośliwych jelita grubego lub odbytnicy, zwiększające ryzyko wystąpienia nowotworu.

Niektóre testy przesiewowe pozwalają wykryć polipy, które mogą zostać usunięte zanim przekształcą się w nowotwór złośliwy. Wszystkie dostępne testy pozwalają na wczesne rozpoznanie nowotworów jelita grubego i odbytnicy umożliwiając efektywne ich leczenie.  

Nowotwory gruczołu krokowego

Począwszy od 50 roku życia mężczyźni powinni rozmawiać ze swoim lekarzem na temat pozytywnych i negatywnych aspektów wzięcia udziału w badaniu przesiewowym a następnie zdecydować czy chcą się poddać takiemu badaniu.

Mężczyźni z grupy wysokiego ryzyka zachorowania (Afroamerykanie oraz obciążeni historią rodzinną) powinni powyższą kwestię rozważyć wcześniej, w wieku 40-45 lat.

Nowotwory płuca

Mężczyźni w wieku 55-74 lata, którzy palą (wypalili) duże ilości papierosów powinni skonsultować z lekarzem ewentualne wykonanie tomografii komputerowej w niskich dawkach w ramach badania przesiewowego.  

Nowotwory płuca występują również (wielokrotnie rzadziej) u osób, które nigdy nie paliły papierosów lub rzuciły palenie wiele lat temu, jednak w ich przypadku negatywny wpływ badania przesiewowego przewyższa zalety jego wykonania.

Nowotwory skóry

Mężczyźni powinni zwracać uwagę na znamiona i krosty na skórze i skonsultować je z lekarzem. Przegląd skóry powinien być rutynowym elementem obserwacji własnego ciała.