Jak podaje Annual Report to the Nation on the Status of Cancer, umieralność na nowotwory złośliwe ogółem u kobiet i u mężczyzn w USA obniża się. Zjawisko to dotyczy większości najczęstszych umiejscowień nowotworu. Spadkowy trend umieralności kontynuowany jest od roku 1990. Pomiędzy rokiem 2000 i 2009 umieralność na nowotwory złośliwe obniżała się o 1.8% rocznie dla mężczyzn oraz o 1.4% dla kobiet. Zachorowalność na nowotwory w tym okresie obniżała się o 0.6% dla mężczyzn oraz pozostawała na stałym poziomie u kobiet.

Jako konsekwencja zmniejszenia się liczby osób palących papierosy, po raz trzeci w kolejnym roku obniżyła się umieralność na nowotwory złośliwe płuca u kobiet. W populacji mężczyzn trend ten jest obserwowany od 1990 roku. Spadek umieralności w USA wystąpił także dla nowotworów jelita grubego i odbytnicy, który to spadek autorzy wiążą z poprawą efektywności badań przesiewowych oraz leczenia. Liczba zachorowań na nowotwory złośliwe piersi pozostawała w okresie 2000-2009 na stałym poziomie, jednocześnie obniżała się umieralność na ten nowotwór.

W okresie 2000-2009 wzrosła w populacji mężczyzn zachorowalność na nowotwory złośliwe trzustki, nerki, tarczycy, wątroby, czerniaka złośliwego i szpiczaka. U kobiet obserwuje się wzrost zachorowalności na nowotwory złośliwe trzustki, nerki, tarczycy, macicy, wątroby, czerniaka złośliwego i wzrost liczby nowych rozpoznań białaczek. Analizując wpływ czynników ryzyka raport podkreśla znaczenie nadmiernej wagi ciała i braku aktywności fizycznej. Szczególną uwagę w tym raporcie autorzy poświęcają nowotworom złośliwym związanym z infekcją Brodawczaka ludzkiego (HPV) oraz kwestii szczepienia dziewczynek przeciw HPV.