Papierosy zabijają każdego roku ponad 6 mln osób w skali świata. Są najważniejszym czynnikiem ryzyka zgonu w krajach o wysokich dochodach oraz istotnym czynnikiem ryzyka w skali całego świata. W ostatnim okresie ukazała się piąta edycja The Tobacco Atlas, wydawnictwa American Cancer Society oraz the World Lung Foundation. Oto 10 istotnych faktów z tego wydawnictwa:
Ponad połowa: odsetek długoletnich palaczy, którzy umrą z powodu chorób związanych z paleniem papierosów. Ponad 20% zgonów na nowotwory złośliwe w skali świata spowodowanych jest paleniem papierosów.
1.69 mld: waga niedopałków papierosowych w funtach, która każdego roku wyrzucana jest do śmieci, co stanowi największy udział wśród wszystkich rodzajów śmieci.
24: liczba krajów, w których papierosy pali więcej dziewczyn niż chłopców, co kontrastuje z faktem, że wśród dorosłych tylko w dwóch krajach liczba palących kobiet jest większa niż mężczyzn. Świadczy to o dramatycznym wzroście w ostatnim czasie liczby kobiet palących papierosy.
Ponad dwukrotnie: prawdopodobieństwo, że osoba chora psychicznie sięgnie po papierosy.
Nigdy: termin do którego możliwe jest osiągniecie założeń the Millennium Development Goal, zakładających redukcję występowania gruźlicy na świecie, jeżeli utrzyma się aktualna tendencja dotycząca liczby osób palących papierosy. Pierwotnie cel miał zostać osiągnięty w roku 2024.
Ponad 50%: w większości krajów świata ponad połowa osób palących papierosy twierdzi, że chciałaby zerwać z nałogiem.
0.11$: koszt wydatków na jedną osobę w ciągu roku w krajach o niskich i średnich dochodach, jaki należałoby ponieść aby wprowadzić w życie cztery z najbardziej efektywnych interwencji ograniczających palenie papierosów: podwyżkę podatków na produkty tytoniowe, zakaz reklamy papierosów, wyznaczenie stref wolnych od dymu papierosowego, wprowadzenie nadruków ostrzegawczych na paczkach papierosów. Taka inwestycja pozwoliłaby uratować dziesiątki milionów istnień ludzkich w ciągu najbliższych dekad.
14 ze 194: liczba krajów (w tym USA) będących członkami Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), które nie podpisały konwencji WHO dla ograniczenia zdrowotnych następstw palenia tytoniu (WHO Framework Convention on Tobacco Control).
15%: spadek odsetka osób palących papierosy w Australii po wprowadzeniu w 2012 roku ujednoliconych opakowań papierosów. Ten rodzaj opakowań uważany jest za złoty standard ponieważ zawiera ostrzeżenia graficzne oraz nie zwiera wizerunku marki.
600%: wzrost liczby połączeń telefonicznych do Senegal’s National Quit Line po wprowadzeniu w 2013 roku w mediach kampanii prowadzonej przez World Lung Fundation przeciwko paleniu papierosów.