Rak jelita grubego

14 lat temu
Rzadko czytam wypowiedzi na temat raka jelita grubego, nie wiele o tym wiemy :( Spadło jak grom z jasnego nieba :(
3780 odpowiedzi:
  • Moi rodzice są zdecydowani aby przyjąć to leczenie. Wskazaniem do dalszego leczenia jest na pewno to, że w operacji wycięto za mało węzłów chłonnych tylko 6, a standardowo wycinane jest 12. Moi rodzice byli dzisiaj na wizycie, z tego co mówiła mi mama onkolog była zdziwiona czemu zwlekaliśmy z wizytą u onkologa bo operacja była dawno - w maju. Ale skoro po operacji konsylium zadecydowało o braku konieczności leczenia uzupełniającego...Dodam tylko, że operacja była w innym szpitalu. Teraz tata będzie leczył się w Centrum Onkologii w Lublinie. Bądź tu mądry..

  • Wraz z fragmentem jelita wycina się okoliczne węzły chłonne - u mojego taty wycięto 6 węzłów i w żadnym z nich nie stwierdzono przerzutów.

  • Nie wiem dlaczego u Was tak postapiono ,na pewno trzeba sie upewnić co do celowosci i zasadności teraz chemioterapii i radioterapii.A jesli sie okaże ,że nie było potrzeby? Chemia jest zabójcza radio też mleczkiem nie jest.Od maja lekarz onkolog powinien zlecic badania ,ale trzeba po operacji juz go miec jako tego co prowadzi potem chorego.Tego chyba u Was zabrakło.

    Wpis edytowany dnia 24-08-2017 21:56 przez sierotka
  • Witaj Paulina,  faktycznie wskazaniem do chemioterapii uzupełniającej jest fakt, iż tylko 6 węzłów zostało wyciętych. Natomiast dziwi troszkę fakt, iż zdecydowano się podać chemię po tak długim czasie od operacji.  U nas było tak, że w szpitalu gdzie tato był operowany zdecydowano, że chemia nie jest potrzebna.  Był to sierpień /wrzesień-16 sierpnia operacja a wynik histo na początku września.  W listopadzie trafiliśmy do pani onkolog, która miała prowadzić kontrole u taty.  Ona zastosowałaby chemioterapie ale ze względu na to, że minęło ponad 6 tygodni od operacji -podjęła decyzję, że jednak tato jej nie dostanie. Czas pokaże czy to dobrze cxy źle. Ja osobiście jestem zwolenniczką chemii uzupełniającej,  badania dowodzą, że poprawia ona rokowania, ale wiadomo każdy jest inny. 

    Miejmy nadzieję, że w Waszym przypadku ta decyzja okaże się strzałem w dziesiątkę i gad nie powróci. Z tego co mi wiadomo chemia uzupełniająca nie niesie ze sobą tak wielu skutków ubocznych co chemia standardowa, a jeśli będzie coś nie tak z pewnością jej podawanie zostanie przerwane. Głowa do góry.  Pozdrawiam i trzymam kciuki. 

  • Izko miło Ciebie widziec jak tata?:) 

    Co do chemii uzupełniajacej nie jest tez tak cudownie.No  a le kazdy organizm jest inny a decyzje należą do rodziny ,lub samego pacjenta to oczywiste.

    Wpis edytowany dnia 24-08-2017 22:22 przez sierotka
  • Witaj Sierotko. Tato dobrze. Tk miał ostatnio 26 maja, pod koniec czerwca kolonoskopie i inne badania (był kilka dni na oddxiale geriatrycznym i zrobiono komplet badań ) Wszystko dobrze. Na początku października markery wiec znów stres. Póki co korzystamy z tego, że jest dobrze i spędzamy ile tylko się da czasu na wsi. Nie wiemy co kolejne badania przyniosą i postanowiłam, że póki jest dobrze, będziemy z tego korzystać.  Chcę by tata był szczęśliwy, a tak jest gdy jesteśmy na wsi w jego rodzinnym domku. Rak zawładnął naszym życiem, ale póki możemy cieszymy się sobą. 

    A co u Was ? Jak Mężus? Nadal się nie słucha i pracuje jak szalony?  ;)

  • Izko super wieści oby tak już zostało .☺

    U nas tez ok unormowalo się u męża i o dziwo nie trafia do szpitali ,a biega jak szalony 😊

    Nie da się Go zatrzymać wyniki tez dobre ,nic niepokojącego na razie nie ma i super.

    Tylko chudy facet jest bo źle się odżywia ,no jak jest po 10 godzin po za domem ,eh na to wpływu juz nie ma nikt niestety.

    Pozdrów tatę jest wielki dał radę ,teraz na maxa osoby chore muszą korzystać z powietrza etc bo zima wiadomo zatrzyma w domku.

    Calusie Kochana dla Was ,dbaj o siebie pamiętaj. ☺☺

  • To super, że nie ciągnie juz Mezusia do szpitali ;) oby tak dalej. No a co do biegania -no cóż, to juz taki typ, co nie usiedzi :) życzę zdrówka. Uściski

  • Mój tata miał w maju operację i spędził w szpitalu prawie miesiąc. Po operacji miał bardzo długo "pooperacyjną niedrożność jelit" przez co było ponownie reperowany. Przez 2 tygodnie dużo schudł ponieważ nic nie jadł. Gdy wrócił do domu wyglądał jak cień człowieka, w między czasie brał antybiotyk bo złapał infekcję. W lipcu odbyła się wizyta u onkologa i badania a pod koniec lipca decyzja o chemioterapii i radioterapii. Po prawie miesiącu oczekiwania tata zacznie leczenie od tego poniedziałku. 

    Izabela81 a u Twojego taty jaki był stan zaawansowania choroby ? Rozumiem, że już minął rok i nadal jest wszytko ok, to super. Budujące są takie nowiny :)

  • Witaj Paulina, u mojego taty było to T3N0M0. Ze względu na zatory z komórek nowotworowych w świetle naczyń, mój  zdaniem powinien dostać chemię uzupełniającą ale że wszystkie pobrane węzły chłonne były czyste (22 węzły ) zdecydowano o niepodawaniu chemii. 

    Byliśmy potem ba konsultacji, tam z kolei powiedziano ze chemia powinna być -ale mój tato zdecydował, że jej nie weźmie. 

    Następnie trafiliśmy do pani ordynator oddziału onkologii i ona owszem zastosowalaby również chemię ale na kolejnej wizycie  (tato miał zrobić tk i zastanowić się przez kilka dni cxy chce brać chemię czy nie ) stwierdziła, że jednak chemii nie zleci. Z dwóch powodów -minęło ponad 8 tygodni od operacji a po drugie tato miał ukończone 65 lat. Przytoczyła dane statystyczne mówiące o tym, że u osób powyżej 65 roku życia chemia uzupelniajaca nie przedłuża w znaczący sposób czasu przeżycia. W głowie mętlik do tej pory, bo ja bardzo chciałam żeby tato tą chemię wziął. On w sumie wtedy też był nastawiony na tak a tu taka decyzja pani onkolog. Czas pokaże czy była dobra czy zła. Póki co jest ok ale wiadomo życie już nie to samo bo wciąż strach o nawrót choroby, ponieważ zaawansowanie miejscowe było duże w związku z czym ryzyko nawrotu również . 

    Ja żałuję że nie konsultowalam wyników taty z kolejnymi onkologami. Jeśli mogę coś Ci poradzić to właśnie to abyś jeszxze z kimś skonsultowala wyniki taty. 

    Powodzenia 



Zaloguj się lub Zarejestruj, żeby odpowiedzieć lub dodać nowy temat