Rak jelita grubego

13 lat temu
Rzadko czytam wypowiedzi na temat raka jelita grubego, nie wiele o tym wiemy :( Spadło jak grom z jasnego nieba :(
3780 odpowiedzi:
  • Cześć,  Łukasz93 jestem w szoku po tym co przeczytałam.  Byłam pewna, że juz do Was to dziadostwo nie wróci.  Tyle czasu przecież minęło od operacji.  Jak się Mama czuje psychicznie?  Znosi to dzielnie? Jak wykryto przerzut?  Podczas badań kontrolnych? 

    U nas nic. Onkolog nie przejęła się węzłami twierdząc, że to może być "cokolwiek ". Markery wyszły super wiec tym bardziej powiedziała, że węzły mogą miec charakter nienowotworowy. No cóż, każdy z nas juz wie, że dobre markery dają jakąś nadzieję -ale nigdy nie są pewnikiem. Kazała zrobić kolejne tk w listopadzie.  Tato uspokojony, ufa pani onkolog, za to ja wcale. Nie mogę niestety z nią konkurować.  Tato bardxo lubi też swoją doktor rodzinną, ona zresztą jako pierwsza podejrzewala, że tato ma raka jelita. Ona również po obejrzeniu wyników powiedziała, że węzły chłonne krezki mogą być powiększone od zwykłego zapalenia. Jak tato to usłyszał to już całkiem przekonał się, że to na pewno nic groźnego wiec mogę sobie gadać jak do słupa.  Jestem wściekła i bardzo nie chciałabym po kolejnym badaniu powiedzieć : a nie mówiłam.  Ciężkie to wszystko. Może inni potrafią, ja nadal nie potrafię żyć jak przed diagnozą. Są chwile gdy zapomina się o tym dziadostwie,  ale gdy tylko zaczynamy coś planować -z tyłu głowy czai się myśl aby nie rozpędzac się zbytnio. 

    Basia 40,  Avietta odezwijcie się też.  Co u Was?

  • oj jak bardzo Cię rozumiem , staram się żyć swoim życiem , ale zawsze z tyłu głowy jest ta myśl , co będzie dalej . Tato ostatnio był na TK , czekamy teraz na wyniki . W poczekalni kiedy czekał na TK spotkał dziewczynę ( 21 lat ) która również ma raka jelita grubego .....maskara jakaś ....ostatnio czytałam artykuł, że coraz młodsi na to chorują . Przeraża mnie to ....

  • Tak wyszedł w TK. Potem PET żeby potwerdzić w sumie to dalej wyszło że nie wiadomo do końca. Pojechaliśmy do Warszawy i wyszło tak jak wyszło. Operacja zdaje się być radykalna. Marginesy czyste. Także jest nadzieja że bd dobrze. Mama ok trzyma się. Hmm no nic musicie zaczekać do listopada i zobaczyć. U nas węzeł w którym teraz wyszły komórki nowotworowe był opisywany od samego początku jako zwapniony węzeł chłonny ... Także sam nie wiem co o tym myśleć.
  • hej czy ktoś się orientuje jak oczyścić jelito ( tato ma ileostomie ) z zalegających resztek ? Ponadto jest też w jelicie ( które jest wyłączone ) jakieś zapalenie . Spotkał się ktoś z czymś takim przy stomii ? 

  • gruszka88, Moja Mama miała coś takiego. To że jest zapalenie wiecie pewnie na podstawie wymazu podczas kolonoskopii tego zamkniętego odcinka. Więc z wynikiem do gastroenterologa, moja Mama dostała na to czopki. Całkowicie się tego podobno wyleczyć nie da bo jednak nie jest to normalne ze jelito jest cały czas puste. Nawraca się to ale można zaleczać. Natomiast pozostałej części jelita przy stomii nie da się wyczyścić całkowicie jak u zdrowego człowieka. Mojej Mamie robili w szpitalu kilkukrotnie lewatywe tego odcinka, aż było w miarę czysto żeby było coś widać na kolonoskopii. Przypadłości typowe przy stomii także nie macie się czym martwić.
  • 4 lata temu
    czy przy jakim zaleganiu nie powinno sie pic wiecej plynow?zawsze mowia ze dla oczyszczenia jelita potrzeba duzo plynow
  • 4 lata temu
    Płyny na pewno tak ale też pokarmy bogate w błonnik.
  • tak tylko tato ma wyłączona część jelita grubego ponieważ ma ileostomie więc to nie kwestia wody i błonnika przynajmniej tak mi się wydaje :) nie znam się na tym 

  • 4 lata temu
    Kochani ,jestesmy na koncowce 3 chemii....Xeloda,neuraopatia w normie ,trzymala tydzien teraz do konca do czwartku bedzie juz latwiej/Trzeba niestety uwazac co sie je wieczorem bo zgaga moze byc straszna.POtem beda skany i ocena.No i 1 rok za nami bo diagnoza byla w listopadzie. " operacje w tym czasie ,jelita i watroby.Podobno przy mojego meaz wynikach ten rak moze nawet byc wyleczalny.Marti mnie maly margines po resekcji watroby ale zobaczymy
  • Jock mały margines czyli jaki ? Moja Mama jest też po resekcji wątroby z woreczkiem i w opisie było napisane minimalny margines 5mm. I też się zastanawiam jaki powinien być ? Ile mąż ma mieć serii chemii ?


Zaloguj się lub Zarejestruj, żeby odpowiedzieć lub dodać nowy temat