< Powrót

Życie z rakiem

Pytania użytkowników

Witam. tata zachorował na płasko nabłonkowego raka płuca prawego,nieoperacyjnego. Jest po 4 chemioterapii,-ostatniej zaplanowanej. ostatnią miał 2 tygodnie temu. Dzisiaj się dowiedzieliśmy,że doczekał się wezwania na operację zaćmy. Konsultacja 14 maja, a planowana operacja 28 maja. Bardzo nam wszystkim zależy na poprawieniu jego standardu życia, bo prawie nie widzi. Czy ta operacja jest w ogóle możliwa?

Tak, jest możliwa.

Cześć, Mam 22 lata, lekarz onkolog - urolog podejrzewa nowotwór nerki, ostateczna diagnoza zostanie podana po tomografii komputerowej lub dodatkowych badaniach, został mi tydzień do badania. Zna ktoś jakiś sposób na pozbycie się tych myśli o chorobie, leczeniu? Proszę o pomoc, Pozdrawiam.

To nie jest takie proste i najlepiej czymś zająć głowę. Proszę napisać o problemie na forum może pacjenci uczestniczący w nim mają swoje sposoby.

witam,mam 55lat,19tego lutego byłem na badaniu usg prostaty(zapalenie),lekarz zdiagnozował guza pęcherza moczowego(na ścianie lewej dolnej w pęcherzu moczowym zmiana lita 1cm,nerki bez zastoju),proszę napisac czy taka zmiana oznacza że to jest zawsze bardziej lub mniej złośliwy rak pęcherza?czy może to byc jakis guz lub polip bez genu raka,nowotworu złośliwego?Lekarz poinformował mnie że będę miał przeprowadzony zabieg cystoskopii i jestem tym faktem podłamany,wkładanie przez cewkę jakiegoś urządzenia mnie przeraża,mam mały penis i jak patrzyłem na filmy z takich operacji to nie wiem jak oni mi włożą tą rurkę przez cewkę moczową,czy istnieje jakaś inna metoda tego zabiegu?proszę o odpowiedz na moje pytania,pozdrawiam

O tym czy jest to rak i jeśli tak to jakiego typu czy też inna zmiana będzie wiadomo po pobraniu wycinka z opisanej zmiany. Cystoskopia jest robiona w miejscowym znieczuleniu i cewka się rozkurczy aby można wykonać badanie. Nie ma innej metody pobrania wycinka.

aktywny metabolicznie proces rozrostowy w plucu lewym i wezlach chlonnych srudpiersiaprzy uzyciu FDG
FIZJOLOGICZNY WYCHWYT FDG W ZAKRESIE UKLADU KOSTNEGO co to znaczy?

Niestety świadczy to o procesie nowotworowym w lewym płucu, dodatkowo zmiany dotyczą też węzłów chłonnych śródpiersia. Zmiany mogą też dotyczyć kości.

czy przewlekła białaczka szpikowa ma charakter dziedziczny? Jak duże jest ryzyko zachorowania gdy bliski krewny jest chory?

Istnieje takie prawdopodobieństwo. Trudno oszacować ryzyko.

Jak wygląda zycie po usunięciu pęcherza (worek na zewnatrz)? Szczególnie interesuje mnie higiena oraz koszty.

To zależy czy będzie pęcherz odtwarzany np. z jelita czy usunięty i worek. O rzeczywiste praktyczne realne koszty proszę zapytać na otwartym forum Na nim korespondują osoby które znają ten problem doskonale.

Moja mama choruje na raka płuc. Jestem jej córką i mam 13 lat. Ja nie mogę się z tym pogodzić. Chociaż wiem, ze mama jest chora trzeba jej pomagać i ją wspierać to ja jestem dla niej coraz bardziej niemila itd. Nie mogę się powstrzymac od złośliwych komentarzy... Dziś powiedziałam przestań tak jęczeć a mama się popłakała. Nigdy taka nie była chociaż ja także nigdy nie powinnam tak do mamy się odzywać. Jak mogę mamę wspierać i powstrzymac się od takich komentarzy ?

Poważna choroba jest trudnym doświadczeniem dla chorego i bliskich jemu osób. Nic więc dziwnego, że Twoje mama zachowuje się inaczej niż wtedy kiedy była zdrowa. Choroba mamy, jej płacz czy narzekanie mają wpływ na Twoje przeżycia i zachowania. Możesz być zawiedziona i rozczarowana tym, że nie mama opiekuje i zajmuje się Tobą, ale Ty opiekujesz się mamą. Nastąpiła między wami zamiana ról, a to dla 13-latki musi być trudne. Domyślam się, że jesteś mądrą dziewczyną skoro widzisz, że Twoje reakcje na zachowanie mamy są dla niej przykre i że potrzebuje Twojego wsparcia. Co możesz zrobić? Zacznij od głębokiego oddechu i policz do trzech gdy będziesz miała ochotę szybko (i mało przyjemnie) odezwać się do mamy. Przypomnij sobie jak mama opiekowała się tobą gdy w dzieciństwie chorowałaś i zrób podobnie. Jeśli mama leży lub jest osłabiona zaproponuj jej zrobienie herbaty, wywietrzenie pokoju, podanie czegoś, poprawienie poduszki itp... Rozmawiaj z mamą. Powiedz jej że czujesz się zagubiona, czy bezradna, że nie wiesz co masz robić, posłuchaj co ma do powiedzenia Tobie. I koniecznie zatroszcz się o siebie. Pomyśl, kto dla Ciebie może być teraz oparciem i rozmawiaj z nim otwarcie o swoich uczuciach. I zawsze możesz pisać do nas

witam.mój ojciec miał nieoperacyjnego raka przełyku naciekającego na aortę,tchawicę.zmarł nagle z powodu dużych wymiotów krwi ze skrzepami. krwi było niesamowicie dużo,czy możliwe jest że aorta pękła??? skąd tyle krwi( nie były to smoliste wymioty tylko czerwona krew jak przy skaleczeniu)

Jeśli krew była świeża, to zapewne doszło do pęknięcia naczynia.

Witam!Od lipca dostaję chemię przedoperacyjną(nowotwór piersi) ostatnio profilaktycznie poszłam do ginekologa,wynik cytologi: 2 i opis zmiany nieprawidłowe łagodne.Wczoraj usg dopochwowe:z tyłu za macicą i nieco po stronie lewej dwie przestrzenie hypoechogenne o śr.41mm i 22mm....Czy to może być rak jajnika?

Trudno wywnioskować z tego opisu. Warto by wykonać tomografie komputerowa lub rezonans magnetyczny.

Zdiagnozowano u mnie raka jajnika (g1) przy operacji usunięcia go wraz całym jajnikiem w ciąży. Teraz lekarz rozważa usunięcie 2 jajnika pozostawiając macicę wraz z szyjką. Jednak czy to dobre rozwiązanie, czy nie lepsza była by radykalną operacją, bo po co mi macica bez jajników...

Jest to jedna z opcji i proszę o tym porozmawiać z lekarzem prowadzącym.

Potrzebujesz wiedzy lub porady?

zamknij
Zadaj pytanie