< Powrót

Nowotwory dziedziczne poradnik dla pacjenta

Poradnik ten jest adresowany do Ciebie i Twojej rodziny, jeśli chorujesz na raka lub w Twojej najbliższej rodzinie wystąpiły przypadki zachorowań na nowotwory złośliwe. Ma przede wszystkim pomóc Wam zrozumieć, czym jest dziedzicznie uwarunkowana predyspozycja rodzinna do nowotworów złośliwych. Opisuje on, na czym polega onkologiczne poradnictwo genetyczne, kto i w jakich sytuacjach powinien z niego korzystać, a także wyjaśnia czym jest test genetyczny i jak należy rozumieć jego wyniki. W poradniku zawarte zostały także informacje przydatne dla osób, które już dowiedziały się, że są nosicielami uszkodzonych genów i w związku z tym należą do grupy podwyższonego ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe. Poradnik został napisany w formie pytań i odpowiedzi. Znalazły się w nim odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez pacjentów w onkologicznej poradni genetycznej, które poruszają zarówno aspekty czysto medyczne jak i kwestie psychologiczne, etyczne i prawne. Ideą poradnika jest przybliżenie tej stosunkowo nowej dziedziny w onkologii, a przez to zmniejszenie obaw przed czymś nowym i nieznanym. Może to pomóc w podejmowaniu świadomych decyzji w związku z testowaniem genetycznym oraz ułatwić współpracę z lekarzami i konsultantami podczas realizacji zaleceń profilaktycznych. Pamiętać jednak należy, że jest to jedynie poradnik, którego przeczytanie nie zastąpi profesjonalnej konsultacji i opieki onkologicznej poradni genetycznej.

Pytania użytkowników

Moja babcia zmarła w wieku 44 (?) lat na raka nerki, dziadek w wieku 55(?) lat na raka piersi a ciocia teraz choruje na raka nerki z przerzutami na wątrobę i płuca. Jest to rak złośliwy który wyżera ją do konca (waży zaledwie 45kg).Zmiany nowotworowe wystepują tylko od strony mojej mamy, od strony taty babcia zmarła na zawał a dziadek, sama przyznam sie szczerze ze nie wiem, ale wiem tyle że miał cukrzycę i z tego powodu musieli ampotować nogę. Czy ja mając 17 lat i nadczynność prolaktyny należę do grupy z podwyższonym ryzykiem zachorowania na nowotwór ?

Tak istnieje takie prawdopodobieństwo. Proszę po osiągnięciu pełnoletności zgłosić się do Onkologicznej Poradni Genetycznej.

witam serdecznie, mam obecnie 23 lata Moja babcia zmarła na raka zrazikowego w wieku 46 lat.Nikt w rodzinie nie chorował na raka żołądka.Czy jest możliwe aby babcia była nosicielem : dziedzicznego raka żołądka spowodowanego występowaniem mutacji genu E-kadheryny CDH1? bo u niej rak żołądka nie wystąpił. Dziękuję i bardzo dziękuję za odpowiedz.

Proszę skontaktować się z Onkologiczną Poradnią Genetyczną.

Witam-czy jeżeli moja babcia zmarła ( lat 45) na raka piersi ( niestety nie mam danych jakiego rodzaju była zmiana) możliwe że zrazikowa to czy muszę wykonać badanie na CDH1 ? Obawiam się raka żołądka pomimo że w rodzinie nikt nie chorował na niego.Pozdrawiam. i dziękuję za odpowiedz.

Proszę się zgłosić do Onkologicznej Poradni Genetycznej.

Witam. Moja babcia choruje na raka płuc. Paliła papierosy ponad 40 lat i jak się dowiedziałam ma mutacje genu czy coś takiego. Jakie jest prawdopodobieństwo że ja zachoruje. Mam 17 lat i pale od 2 lat...

Badania genetyczne może Pani zrobić za rok ale zalecam przede wszystkim niepalenie.

Dziękuje za odpowiedz.Chodzi mi tylko o zdrowie,a w badaniu rtg jesli wychodza jakis zmiany to sa to juz zaawnasowane zmiany,przeciez to nie jest wiarygodne badanie.Czy mąż nie może naprawde zostac opieka onkologiczna? Przecież chyba jest taki program.

Niestety tak procedury diagnostyczne "ustawił" NFZ.

WITAM,MÓJ MĄŻ NALEŻY DO RODZINY RAKOWEJ,DZIADKOWIE POUMIERLAI NA RAKA .CIOCIE NA RAKA PIERSI I RAKA JAJNIKA.MĄŻ PALI,OD OK 5 LAT MA MOKRY KASZEL,NIE JEST ON INTENSYWNY ALE POPROSTU JEST-NAJCZĘŚCIEJ RANO.lEKARZ RODZINY WYDAL łASKAWIE TYLKO SKIEROWANIE NA RTG,KTORE JEST MALO WIARYGODNE.jAKE BADANIA NALEZY WYKONAC,CO ZROBIC ZEBY LEKARZ RODZINNY DAL SKIEROWANIE CHOCIAZ NA TK.pOMOCY

bADANIE RTG JEST PODSTAWOWYM BADANIEM I NAJPIERW TRZEBA JEJ WYKONAC.

Witam. W mojej rodzinie duzo czlonkow rodziny mialo raka, jednak tylko od strony taty. Siostra taty, dziadek taty, wujek taty. Czy ja jestem zagrozona? Czesto dokuczja mi przeziebieni, wiec troche sie niepokoje.

W takiej sytuacji warto się zgłosić do Onkologicznej Poradni Genetycznej.

Witam, mam 44 lata,zdiagnozowano u mnie raka szyjki macicy w poczatkowym stadium 3 lata temu poddałam się operacji radykalnej...mineło 3 lata podczas pet wyszło ze mam powiekszony wezeł chłonny meta z szyjki macic.W mojej rodzinie ze strony taty wystapiły nowotwory: rak mózgu babcia lat 57,dziadek rak płuc 46 lat,i wujek rak trzustki 44 lata czy to co mnie spotkało jest obciazeniem dziedzicznym???dziękuje

To jest prawdopodobne ale trzeba by zrobić badania genetyczne.

Mój tata 10 lat temu miał bardzo złośliwego guza - raka na nerce, w porę usunięty bez przerzutów. 10 lat minęło od operacji jest dobrze, moje pytanie czy z siostrą mamy duże prawdopodobieństwo że również zachorujemy?Nie było inny przypadków zachorowań na raka w rodzinie.

Nie, ryzyko jest minimalne.

Witam.Zastanawiam się nad zrobieniem badań genetycznych, gdyż moja mama zachorowała na raka piersi w wieku 66 lat i po 8 latach nastąpił przerzut i zmarła. Moja ciocia - siostra mojej mamy też miała z piersią, a potem przerzut na kręgosłup. Mój tata także zachorował na raka i po ujawnieniu choroby zmarł po pół roku, mając 72 lata. Ja mam obecnie 38 lat i jeszcze do tej pory nie badałam się pod względem wykrycia guza piersi (mammografia) itp. Czy i jak często powinnam się badać oraz jakie badania wykonać, by móc się ewentualnie bronić? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam...

Najpierw powinna się Pani zgłosić do Onkologicznej Poradni Genetycznej, bo jeśli jest Pani dziedzicznie obciążona predyspozycją do zachorowania to będzie zalecany inny rytm i zakres badan kontrolnych niż w sytuacji gdyby takiej predyspozycji nie było.

Potrzebujesz wiedzy lub porady?

zamknij
Zadaj pytanie