Czy myślisz o pozytywnych zmianach w swoim stylu życia na bardziej prozdrowotne: rzuceniu palenia, byciu bardziej aktywnym fizycznie, utrzymaniu zdrowej masy ciała, wprowadzeniu większej liczby owoców i warzyw do diety, ograniczeniu spożycia alkoholu? Wyniki badań wskazują, ze łatwiej to zrobić, jeżeli najbliższa Tobie osoba również podejmie taki wyzwanie. Wyniki badania przeprowadzonego wśród 4000 par w wieku 50 lat lub starszych wskazują, że łatwiej zmienić swoje zachowania na prozdrowotne razem.

 Wśród kobiet, które paliły papierosy, 50% rzuciło palenie, jeżeli ich partner życiowy również to zrobił w porównaniu do 17%, których partner nigdy nie palił i 8%, których partner palił i nie rzucił nałogu.

Ponad 60% osób, które nie były zbyt aktywne fizycznie, zwiększyło poziom swojej aktywności fizycznej, jeżeli zrobił to również ich partner życiowy. Dla porównania: jeżeli tylko jedna osoba z pary podjęła takie wyzwanie, 25% zakończyło wyzwanie sukcesem w postaci zwiększenia aktywności fizycznej.

Wśród kobiet i mężczyzn z nadwagą, bycie w związku z osobą, która zmniejszyła masę swojego ciała wiązało się z 3-krotnie większym prawdopodobieństwem, ze drugiej osobie z tego związku również ta sztuka się powiedzie.

Wybierajmy nawyki prozdrowotne, aby obniżyć swoje ryzyko nowotworów złośliwych, chorób serca i układu krążenia, cukrzycy, udaru i innych schorzeń.

Senior, Osoby W Podeszłym Wieku, Ludzie, Para, Osoby

[tekst przygotował Piotr Wojtyś w oparciu o: https://www.cancer.org/latest-news/get-healthy-with-your-honey.html]