Naukowcy z American Insitute of Cancer Research oraz the World Cancer Research Fund przeanalizowali sposób odżywiania się ponad 29 mln osób, biorąc pod uwagę wielkość dziennego spożycia m.in. produktów pełnoziarnistych. Jak szacują, dzięki zastosowaniu wynikających z analizy naukowej zaleceń można by uniknąć nawet 47% zachorowań na raka jelita grubego i odbytnicy.

Produkty pełnoziarniste a nowotwór jelita - pierwszy taki raport

Nowotwory złośliwe jelita grubego i odbytnicy należą do najczęściej występujących nowotworów. W Polsce każdego dnia diagnozowanych jest około 50 nowych zachorowań, a wyniki przeprowadzonego badania wskazują, że wiele możemy zrobić w ramach profilaktyki, aby znaczenie obniżyć ryzyko choroby. Ponadto, jest to pierwsze takie badanie, w którym wskazano niezależny (tj. w oderwaniu od oddziaływania innych czynników) wpływ konsumpcji produktów pełnoziarnistych w przypadku profilaktyki wspomnianych nowotworów. Przedstawiony raport pt. „Diet, nutrition, physical activity and colorectal cancer” jest wynikiem analizy 99 artykułów naukowych z całego świata badających wpływ diety, masy ciała oraz aktywności fizycznej na ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe jelita grubego i odbytnicy, które zdiagnozowane zostały u ponad ¼ z 29 mln osób biorących udział w badaniach.

Ile ziarna jeść, aby ograniczać ryzyko zachorowania?

Wyniki badania wskazują jednoznacznie, że zwiększenie dziennego spożycia produktów ziarnistych, takich jak chleb pszenny pełnoziarnisty czy brązowy ryż, wiąże się z redukcją ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe jelita grubego i odbytnicy. Wyniki wskazują, że konsumpcja 3 porcji produktów pełnoziarnistych dziennie (ok. 90 gramów) wiąże się z 17% redukcją takiego ryzyka. Jednocześnie w przedstawionym raporcie wykazano, że wysokie spożycie czerwonego mięsa, w tym wołowiny i wieprzowiny (powyżej 500 gramów przetworzonego mięsa tygodniowo), charakteryzowanie się nadwagą lub otyłością oraz wypijanie dwóch lub więcej drinków alkoholowych dziennie (powyżej 30 gramów czystego alkoholu) wiąże się ze wzrostem ryzyka zachorowania na nowotwory jelita grubego i odbytnicy.

Prewencja raka jelita grubego: co jeszcze jest ważne?

Odnośnie aktywności fizycznej, wyniki raportu wskazują na obniżanie się ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe jelita grubego wraz ze wzrostem aktywności fizycznej przy braku podobnej zależności w przypadku nowotworów odbytnicy. Związek pomiędzy innymi składnikami diety a ryzykiem nowotworów jelita grubego i odbytnicy nie był tak jasny i wyraźny. Ograniczone dowody wskazują na wzrost ryzyka zachorowania przy niskim spożyciu warzyw nisko-węglowodanowych oraz owoców. Wzrost ryzyka wykazano przy spożyciu poszczególnych z wymienionych produktów niższym niż 100 gramów dziennie.  Obniżone ryzyko zachorowania na nowotwory jelita grubego i odbytnicy zaobserwowano przy wzroście konsumpcji ryb oraz produktów spożywczych bogatych w witaminę C (np. pomarańcze, truskawki, szpinak).

Alice Bender, dyrektor programów żywieniowych AICR, sugeruje, że spożywanie produktów pełnoziarnistych w miejsce produktów z ziaren przetworzonych oraz wzrost udziału produktów roślinnych (owoce, warzywa, rośliny strączkowe) pozwala na skonstruowanie diety zawierającej czynniki o właściwościach anty-kancerogennych, która ułatwia także utrzymanie zdrowej masy ciała.  

Zobacz też: Ile trzeba ćwiczyć, aby obniżyć ryzyko zachorowania na nowotwór? Precyzyjny wskaźnik

27.09.2017

Źródła: News Medical, Sciencedaily