Październik jest dla nas bardzo ważnym miesiącem. Już za 2 tygodnie rozpoczynamy obchody Miesiąca Świadomości Raka Piersi.

Przygotowaliśmy dla Was specjalną serię ciekawostek o raku szyjki macicy oraz raku piersi, abyście mogli dowiedzieć się więcej na ten temat. Warto być czujnym i zadbać o swoje zdrowie. Razem możemy przeciwdziałać tym chorobom! 

Dzisiaj porozmawiamy o nawrotach raka piersi. 

Choć każdego dnia naukowcy i lekarze pracują nad nowymi i skutecznymi metodami leczenia nowotworów, to niestety nadal w wielu przypadkach mamy problem z nawrotami choroby nowotworowej, które pojawiają się po zakończeniu pierwotnego leczenia. Nawrotów raka najczęściej spodziewamy się w pierwszych latach po zakończonej terapii, które są niezwykle intensywnym okresem obserwacji pacjenta po leczeniu, jednak choroba może pojawić się ponownie nawet kilka czy kilkanaście lat po pierwotnej diagnozie. W tym artykule opisujemy jak może objawiać się nawrót raka piersi oraz jak wygląda jego diagnostyka i leczenie.

Celem leczenia onkologicznego jest oczywiście usunięcie nowotworu w całości. Chirurgia pozwala na usunięcie guza w „wizualnie dostępnym” zakresie, z odpowiednim marginesem. Coraz to nowsze metody oznaczania granic guza pozwalają na jeszcze dokładniejsze wycięcie zmiany i zmniejszenie ryzyka pozostawienia jej fragmentów. Z pomocą chirurgii przychodzą radioterapia i chemioterapia, które w teorii mają pozbyć się ewentualnej choroby resztkowej i zapewnić wyleczenie. Niestety, biologia nowotworów, którą ciągle poznajemy, bywa bezlitosna; nawet pojedyncza pozostawiona komórka nowotworowa może po podziale stać się źródłem nawrotu raka. Na ten moment nie istnieją badania, w których moglibyśmy wykryć pojedyncze komórki nowotworowe, dlatego nie można nigdy na 100% przewidzieć czy wznowa choroby nastąpi czy też nie.

Nawrót choroby nowotworowej może wyglądać w następujący sposób:

➡️ wznowa lokalna: nawrót powstaje w tej samej piersi (lub w bliźnie pooperacyjnej), w której rak był pierwotnie wykryty.

➡️ wznowa regionalna: nawrót pojawia się w węzłach chłonnych po stronie pierwotnego nowotworu (np. pachowych lub nadobojczykowych) lub w tkankach w pobliżu leczonej piersi (np. w mięśniach klatki piersiowej)

➡️ wznowa odległa: nawrót stanowią przerzuty w narządach odległych, np. w wątrobie czy kościach.

Chcesz dowiedzieć się więcej? 

Więcej na ten temat znajdziesz na stronie OPEN Poznań, zapraszamy ➡️ https://openbadania.pl/educati...