Produkty bezglutenowe są coraz bardziej powszechne i popularne na rynku. Wiele sklepów posiada oddzielne działy z tego typu żywnością. Czy produkty bezglutenowe są zawsze lepszym wyborem?

Większość ludzi może jeść produkty zawierające gluten. Jeżeli ze względów zdrowotnych nie musisz go eliminować z diety, zapewnij swojemu organizmowi dobrze zbilansowaną dietę poprzez spożywanie różnorodnych produktów. Osoby z celiakią lub alergią na gluten stanowią nie więcej niż 1% populacji. Dieta bezglutenowa może być dobra dla osób z zespołem jelita drażliwego, ataksją glutenową, cukrzycą typu 1 oraz enteropatią związaną z HIV.

To, że produkt jest bezglutenowy nie znaczy automatycznie, że jest on zdrowszy. Cześć produktów bezglutenowych charakteryzuje się większą zawartością tłuszczu, cukru oraz większą kalorycznością i jednocześnie mniejszą zawartością błonnika i witamin niż odpowiadające im klasyczne produkty. Produkty ziarniste zawierające gluten są często wzbogacane witaminami z grupy B (B1, B2, B3, B9), co nie jest charakterystyczne dla produktów bezglutenowych. Osoby, które nie mogą spożywać glutenu muszą uważnie czytać etykiety, aby wybrać produkt o najlepszych właściwościach odżywczych, będący także źródłem białka i błonnika.


[tekst opracował Piotr Wojtyś w oparciu o: https://www.cancer.org/latest-news/should-you-avoid-gluten.html]