Leczenie chorych na raka odbytnicy wymaga współdziałania chirurga, radioterapeuty, onkologa klinicznego, radiologa i patologa – szczególnie ważna, poza chirurgią, jest rola radioterapii.

Rak odbytnicy jest umiejscowiony w odcinku jelita grubego od brzegu odbytu do wysokości 12-15 cm – nowotwory złośliwe zlokalizowane wyżej leczy się jak raka okrężnicy.

Leczenie operacyjne raka odbytnicy ma na celu pozostawienie sprawnie działających zwieraczy, aby nie upośledzić zdolności do kontrolowanej defekacji przez pacjentów.

Bardzo ważne działanie terapeutyczne w tym nowotworze ma radioterapia przedoperacyjna.

U chorych z niekorzystnymi czynnikami rokowniczym, którzy byli i nieleczeni  przedoperacyjnie rozważa się zastosowanie pooperacyjnej chemio- i radioterapii. Chemioterapia prowadzona jest na podobnych zasadach jak w nowotworach okrężnicy.

Rokowanie:

Odsetki 5-letnich przeżyć w raku okrężnicy uzależnione są od stopnia zaawansowania w momencie postawienia diagnozy i tym samym odpowiedzi na leczenie. Dla przykładu w I stopniu zaawansowania raka jelita grubego odsetek 5-letnich przeżyć wynosi 74%, natomiast w IV stopniu wynosi 5,7%.

Rokowanie w raku odbytnicy, również zależny od stopnia zaawansowania. Im nowotwór jest bardziej zaawansowany, zajmuje węzły chłonne i daje dalekie przerzuty, tym odsetek 5-letnich przeżyć jest niższy. Dla I stopnia wynosi ok. 70%, natomiast dla IV ok. 6%.

Sfinansowane z budżetu Miasta Poznania