Typy morfologiczne raka jelita grubego wg WHO:

  • gruczolakorak (adenocarcinoma):

- gruczolakorak sitowaty typu czopiastego (cribriform comedo-type adenocarcinoma),

- rak rdzeniasty (medullary carcinoma),

- rak mikrobrodawkowaty (micropapillary carcinoma),

- gruczolakorak śluzowy (mucinous adenocarcinoma),

- gruczolakorak ząbkowany (serrated adenocarcinoma),

- rak sygnetowatokomórkowy (signet ring cell carcinoma);

  • rak gruczołowo-płaskonabłonkowy (adenosquamous carcinoma);
  • rak wrzecionowatokomórkowy (spindle cell carcinoma);
  • rak płaskonabłonkowy (squamous cell carcinoma);
  • rak niezróżnicowany (undifferentiated carcinoma).

Gruczolakorak (adenocarcinoma) jest najczęściej występującym rakiem jelita grubego (ok. 90% przypadków). Gruczolakoraki rozlokowują się prawie równomiernie na całej długości jelita grubego. Guzy znajdujące się w początkowym odcinku, zazwyczaj rosną jako polipowate zmiany, rozciągające się wzdłuż jednej ze ścian. Nowotwory w dalszej części jelita grubego mają tendencje do pierścieniowatego wzrostu, tym samym zwężając światło jelita, czasami prowadząc do jego niedrożności.

Najistotniejszymi czynnikami rokowniczymi są głębokość nacieku nowotworowego i obecność lub brak przerzutów do węzłów chłonnych.

Czynniki żywieniowe, które są ściśle związane ze zwiększoną częstością występowania gruczolakoraka j. grubego, to niska zawartość niewchłanianego błonnika w diecie i wysokie spożycie rafinowanych węglowodanów i tłuszczów.

Poza wymienionymi powyżej nowotworami bardzo rzadko w jelicie grubym mogą występować inne nowotwory złośliwe takie jak guzy neuroendokrynne, GIST (nowotwory podścieliskowe przewodu pokarmowego, najczęściej w esicy), mięsaki, chłoniaki (najczęściej B-komórkowe, głównie umiejscowione w kątnicy).

Sfinansowane z budżetu Miasta Poznania