Każda diagnostyka choroby nowotworowej rozpoczyna się wywiadem lekarskim. Lekarz powinien zadać pytanie pacjentowi co do niepokojącej go zmiany. Bardzo istotna w przypadku zmian skórnych jest ich dynamika rozwoju, pojawienie się owrzodzeń, krwawienia w okolicy zmiany, czy zmiana  zabarwienia znamienia. 

Najważniejszym elementem pozwalającym na wczesne rozpoznanie jest całościowe badanie skóry. Zasadą badania jest ocena skóry całego ciała w dobrym oświetleniu z uwzględnieniem okolic trudno dostępnych (głowa, dłonie i stopy, przestrzenie międzypalcowe, okolice narządów płciowych i odbytu oraz błony śluzowe).

Jeśli w badaniu przedmiotowym stwierdzono zmianę o ryzykowny wyglądzie, wykonuję się biopsje chirurgiczną, wycinają cała zmiane barwnikową z marginesem zdrowej tkanki. Materiał pobrany w trakcie takiej biopsji przekazywany jest na badania histopatologiczne celem postawienia lub wykluczenia diagnozy. Materiał oceniany jest m.in.pod względem

grubości zmiany w mm (skala wg Breslowa); obecności lub braku owrzodzenia, stopnia nacieku warstw skóry (skala wg Clarka) oraz określany zostaje podtyp histologiczny. Umożliwia to włączenie odpowiedniego postępowania i leczenia. Wcześniejsze rozpoznanie i usunięcie czerniaka nie tylko poprawia rokowanie, ale daje szansę wyleczenia u blisko 90% chorych.

Sfinansowane z budżetu Miasta Poznania