Gorąca godzina: 16 maja 2010 od 19:00 do 20:00, profilaktyka, dr Dariusz Godlewski

13 lat temu
Dzisiejsza gorąca godzina poświęcona będzie profilaktyce nowotworowej. Zapraszamy na rozmowę z onkologiem, Panem dr Dariuszem Godlewskim z Poznańskiego Ośrodka Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów.
68 odpowiedzi:
  • 13 lat temu

    Użytkownik @pacjentka2010 napisał:
    Czy istnieje jakaś jednoznaczna metoda potwierdzająca obecność komórek rakowych?


    Nie ma metody uniwersalnej, która by jednoznacznie potwierdzała obecność komórek rakowych.
  • Jak duże zmaiany może wykryć zdjęcie rentgenowskię płuc?
  • 13 lat temu

    Użytkownik @ewka napisał:
    Proszę o ogólne wskazówki dotyczące diety zapobiegajacej nowotworom. Miałam raka przełyku czy odpowiednim odżywianiem mogę wpłynąć na przebieg choroby i uniknąć ewentualnej wznowy czy przerzutów?



    Nie ma diety, która zapobiegnie powstaniu nowotworu. Możemy mówić o dążeniu do minimalizacji ryzyka zachorowania. W Pani przypadku na pewno trzeba zrezygnować z tytoniu i alkoholu oraz odżywiać się regularnie.
  • Czy przeziębienie może spowodować wzrost wartości markerów?
  • miałam nowotwór piersi złośliwy byłam leczona promieniami 50 Gy/T 2 lata temu oraz biorę tabletki hormonalne ponieważ mam zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego i bolą mnie ręce i dłonie mam też ostrogi piętowe jakie mogę brać naświetlania w gab. fizykoterapi bardzo proszę o odpowiedż
  • 13 lat temu

    Użytkownik @izisia napisał:
    problem polega na tym ze kazdy co innego mama -piers babcia -trzon macicy dziadkowie pluca.stryj bialaczka ja adenocarcinoma esicy ,poradnia genetyczna zbadala moje geny BRC wynik ujemny tzn ze ja nie zachoruje?


    W Pani sytuacji badanie należałoby rozszerzyć o inne geny poza BRCA.
  • 13 lat temu

    Użytkownik @pacjentka2010 napisał:
    Czy przeziębienie może spowodować wzrost wartości markerów?

    Zmiany zapalne, a takie moga towarzyszyć przeziębieniu mogą podwyższyć wartości markerów.
  • 13 lat temu
    Witam! Co ile lat należy badać poziom PSA? Niedawno robiłem badanie na tzw "krew utajoną" i wszystko było ok - czy dla 100% pewności muszę zrobić kolonoskopię?
  • 13 lat temu
    chemie mialam prowadzona w I.O Gliwice jak mam na nich wymusic inne badanie skoro ponoc nie maja na nic innego kontraktu?
  • Czy badanie PET-CT jest bardzo szkodliwe dla zdrowia?


Zaloguj się lub Zarejestruj, żeby odpowiedzieć lub dodać nowy temat