< Powrót

Na czym polega dieta niskobłonnikowa?

Dieta niskobłonnikowa inaczej nazywana jest dietą ubogoresztkową. Polega na ograniczeniu spożywania produktów bogatych w błonnik, zwłaszcza jego nierozpuszczalną frakcję. 

Dieta niskobłonnikowa jest zalecana osobom cierpiącym na biegunki, niektóre choroby przewodu pokarmowego, w przypadku zwężeń jelita (np. gdy występują guzy, polipy), a także po niektórych zabiegach operacyjnych. 

Ilość błonnika w dziennej diecie nie powinna przekraczać 15g. Dozwolone jest białe pieczywo (także biszkopty, herbatniki, tosty itp.), biały ryż i makaron, kleiki i zupy mleczne, przecierane zupy warzywne na słabych wywarach (ziemniaczana, marchewkowa, koperkowa), mleko i wszystkie produkty nabiałowe (również sery), pieczone jabłka bez skórki, mięso i ryby, masło i oleje, słodycze, soki i napoje owocowe bez miąższu, miód, syropy. 

Wskazane jest picie co najmniej 2 litrów wody dziennie. Nie wolno jeść surowych warzyw ani owoców, suszonych owoców, pełnoziarnistego pieczywa, orzechów, jogurtów z dużymi kawałkami owoców lub płatkami. Warzywa i owoce należy obrać ze skórki i pozbawić nasion/pestek. Należy pamiętać, aby nie panierować mięs, ryb ani warzyw.

Pytania użytkowników

Potrzebujesz wiedzy lub porady?

zamknij
Zadaj pytanie