< Powrót

Chemioterapia - podsumowanie

Chemioterapia nie jest łatwym dla pacjenta i jego rodziny okresem leczenia nowotworu złośliwego. Zwykle jest rozłożona w czasie, wiąże się z występowaniem różnorodnych objawów ubocznych, wymaga wytrwałości i konsekwencji pomimo przeżywanych trudności fizycznych i psychicznych. Daje jednak szansę na pokonanie choroby, a pomoc i wsparcie ze strony otoczenia zmniejsza jej awersyjny wpływ i podtrzymuje motywację do wytrwania.

Pytania użytkowników

mąż po 3 miesięcznej chemioterapii T2N0M0 naciekającego czy po chemii i ew operacji możliwa terapia celowana np kryzotynib?

Jakiego narządu dotyczył nowotwór?

Witam !
Te wiadomosci o chemioterapii pomogły mi na tyle, że skonsultowałam je ze swoimi objawami podczas chemioterapii, ja nie miałam prawie zadnych skótków ubocznych - narazie, jestem rok po chemii, teraz jestem na etapie brania hormonoterapii - aromek. Bardzo bym chciała wiedzieć jak postępować podczas brania leków i na jakie symptomy choroby zważać podczas brania tego leku, np. czy nie robią się jakieś przerzuty lub zmiany w macicy, jajnikach, watrobie ? itp. Jednym słowem jak to wszystko wykrywać wcześniej niż np zlecona wizyta lekarska,pozdrawiam anna

Trudno wykryć ewentualne zmiany przerzutowe bez badań diagnostycznych. O wszystkich wątpliwościach dotyczących funkcjonowania organizmu warto porozmawiać, czy to z lekarzem rodzinnym czy w czasie wizyty kontrolnej u specjalisty. Na szczególna uwagę zasługują zaburzenia ze strony pracy nerek i wątroby. Ponadto należy zwracać uwagę na możliwe objawy uboczne.
Możliwe skutki uboczne przy stosowaniu leku Aromek:
Bardzo często uderzenia gorąca. Często: brak łaknienia, zwiększenie łaknienia, ból i zawroty głowy, nudności, wymioty, niestrawność, zaparcie, biegunka, łysienie, zwiększona potliwość, wysypka skórna, bóle kostno-mięśniowe, czucie zmęczenia, złe samopoczucie, obrzęki obwodowe, zwiększenie masy ciała. Niezbyt często: zakażenia układu moczowego, obrzęki ogólne, depresja, lęk (w tym nerwowość i drażliwość), senność, bezsenność, zaburzenia pamięci, mrowienia , podrażnienie oka, kołatanie serca, tachykardia, nadciśnienie, duszność, bóle brzucha, suchość w jamie ustnej, suchość skóry, pokrzywka, zwiększenie częstości oddawania moczu, krwawienia z dróg rodnych, upławy, suchość pochwy, bóle piersi, gorączka, zwiększone pragnienie.   Występowanie po zastosowaniu leku takich działań niepożądanych jak uczucie zmęczenia, zawroty głowy może stwarzać niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem pojazdów oraz obsługą maszyn.

Potrzebujesz wiedzy lub porady?

zamknij
Zadaj pytanie